W dniu 16.02.2023 r. Rzecznik Generalny TSUE: Anthony Michael Collins wydał korzystną dla frankowiczów opinię w sprawie C-520/21, wskazując, że: po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych; banki nie mają tego prawa (!)
Jest to bardzo dobra wiadomość dla frankowiczów. Oznacza ona zatem, że podnoszone przez banki roszczenia z tytułu tzw. bezumownego korzystania z kapitału są całkowicie bezpodstawne.
Rzecznik Generalny wskazał, że:
- bank nie może dochodzić względem konsumenta roszczeń wykraczających poza zwrot przekazanego kapitału kredytu i zapłatę odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty,
- dyrektywa 93/13 nie stoi na przeszkodzie przepisom prawa krajowego ani orzecznictwu krajowemu, w którym dokonuje się ich wykładni, na podstawie których konsumentowi ułatwia się dochodzenie roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych spełnionych na podstawie nieważnej umowy kredytu hipotecznego, oraz zapłatę odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty, jednak do sądu odsyłającego należy ustalenie, w świetle prawa krajowego, czy konsumenci mają prawo dochodzić tego rodzaju roszczeń, oraz, jeżeli tak jest, rozstrzygnięcie o ich zasadności,
- bank nie byłby zniechęcony do stosowania nieuczciwych warunków w umowach kredytu zawieranych z konsumentami, jeżeli, pomimo uznania tych umów za nieważne, mógłby pobierać od konsumentów rynkowe wynagrodzenie za korzystanie z kapitału kredytu. W takiej sytuacji mogłoby się nawet okazać, że narzucanie konsumentom nieuczciwych warunków byłoby dla banku opłacalne.
Jest to bardzo korzystna opinia dla frankowiczów. Oby TSUE podtrzymał ten kierunek w wyroku jaki zapadnie w sprawie C-520/21.
Małgorzata Czarnik
radca prawny