Jeśli otrzymałeś nakaz zapłaty wydany przez sąd, nie bagatelizuj sprawy, gdyż w przypadku bezczynności stanowić będzie on podstawę do prowadzenia egzekucji, co oznacza, że komornik uprawniony będzie do ściągnięcia należności zasądzonej nakazem z Twojego majątku.
Co zrobić w sytuacji gdy otrzymałeś nakaz zapłaty?
Doręczenie nakazu zapłaty nie oznacza, że sprawa jest już rozstrzygnięta. Najlepiej skieruj się do prawnika, który podejmie kroki, w postaci wniesienia odpowiedniego pisma (sprzeciwu/zarzutów) do właściwego sądu. Terminowe wniesienie pisma jest bardzo ważne z punktu widzenia obrony swoich praw.
Należy mieć na uwadze, że nakaz zapłaty może być wydany w postępowaniu upominawczym, wówczas samo wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty powoduje jego uchylenie, sprawa zostanie przekazana do rozpoznania przez sąd. W sprzeciwie należy podnieść wszelkie okoliczności, dowody, które przemawiać będą za oddaleniem powództwa. Pamiętać należy, że to na powodzie ciąży obowiązek udowodnienia roszczenia. Niejednokrotnie zdarza się, że powód obowiązku tego nie spełnia, co wzmacnia pozycję pozwanego w procesie. W praktyce często spotykane są przypadki, gdzie powództwa wnoszone są przez fundusze sekurytyzacyjne bądź inne podmioty nabywające wierzytelności. Podmioty te często nie dysponują odpowiednim materiałem dowodowym, na poparcie roszczenia pieniężnego, albo też wnoszą o zasądzenie przedawnionych już roszczeń. Najlepiej przytoczyć jak najwięcej twierdzeń i okoliczności od razu, aby nie narazić się na to, że wniesienie ich w kolejnym piśmie procesowym uznane zostać może za spóźnione.
Wniesienie sprzeciwu/zarzutów od nakazu zapłaty
Jeśli nakaz zapłaty wydany został w postępowaniu nakazowym, wówczas sytuacja jest utrudniona, gdyż wraz z zarzutami od nakazu zapłaty należy uiścić również opłatę od zarzutów (3/4 części opłaty). W razie trudnej sytuacji majątkowej można wnosić o zwolnienie od kosztów sądowych – jednak należy podać wyczerpujące informacje o stanie majątku, na odpowiednim formularzu. Ponadto nakaz zapłaty wydany w postępowaniu nakazowym stanowi tytuł zabezpieczenia – oznacza to, że może stanowić podstawę do zabezpieczenia majątku przez komornika jeszcze przed wydaniem wyroku w sprawie. Należy zatem w zarzutach sporządzić odpowiednie wnioski, które zniweczą te jakże negatywne skutki.
Ważny termin!
Pamiętajmy, że sprzeciw/zarzuty od nakazu zapłaty muszą zostać wniesione w terminie dwóch tygodni licząc od dnia w którym otrzymaliśmy nakaz zapłaty. Sprzeciw/zarzuty od nakazu zapłaty złożone mogą być bezpośrednio w sądzie który wydał nakaz zapłaty, bądź samo nadanie sprzeciwu/zarzutów od nakazu zapłaty w placówce Poczty Polskiej będzie równoznaczne z zachowaniem terminu.
Co w sytuacji jeśli nie wniesiemy środka (sprzeciwu/zarzutów) przeciwko nakazowi zapłaty?
W sytuacji gdy nie wniesiemy sprzeciwu/zarzutów od nakazu zapłaty wówczas nakaz ten uprawomocni się – co oznacza, że po nadaniu mu klauzuli wykonalności będzie on podstawą do prowadzenia egzekucji. Komornik może wówczas podjąć odpowiednie czynności w celu ściągnięcia należności, poprzez np. zajęcie naszego rachunku bankowego, wierzytelności, czy innego składnika naszego majątku. Wówczas może być za późno na podjęcie jakiejkolwiek obrony. Ponadto komornik naliczy koszty prowadzonej egzekucji i obciąży nimi dłużnika.